AIDS Vaccine 2013 Program at a Glance

 

Monday, 7 October 

 
13:00 - 16:00Speaker Check-inLevel 1, Room 118
13:00 - 20:00RegistrationLevel 0, Entrance Hall 
Tuesday, 8 October & Wednesday, 9 October 
07:30 – 16:30Speaker Check-in
Level 1, Room 118
07:30 – 18:00Registration
Level 0, Entrance Hall 
Thursday, 10 October  
08:00 - 14:00RegistrationLevel 0, Entrance Hall
Time
Monday, 07-Oct-13
Tuesday, 08-Oct-13
Wednesday, 09-Oct-13
Thursday, 10-Oct-13
08:30 - 09:30
09:00 - 09:30
09:30 - 10:00
10:00 - 10:30
10:30 - 11:00
11:00 - 11:30
11:30 - 12:00
12:00 - 12:30
12:30 - 13:00
13:00 - 13:30
13:30 - 14:00
14:00 - 14:30
14:30 - 15:00
15:00 - 15:30
15:30 - 16:00
16:00 - 16:30
16:30 - 17:00
17:00 - 17:30
17:30 - 18:00
18:00 - 18:30
18:30 - 19:00
19:00 - 19:30
19:30 - 20:00
08:30 to 16:00

Schedule

All satellites are open sessions and all registered conference attendees are welcome to attend.

16:00 to 18:00
Chairs: Christian Brander, Bonaventura Clotet, and José Gatell
Speakers: Enric Banda, Boi Ruiz i Garcia, William Snow, Ntando Yola, Stanley A. Plotkin, Magdalena Sobieszczyk, Anthony Fauci

16:00 – 18:00

18:00 to 20:00
08:30 to 10:00
Chairs: José Esparza, Peggy Johnston
Speakers: Michael Pensiero, Andrew McMichael, Barton Haynes

08:30 - 09:00

10:00 to 10:30
10:30 to 12:00
Oral Abstract Session 3
10:30 to 12:00
Chairs: Zabrina Brumme and Paul Goepfert
Oral Abstract Session 1
10:30 to 12:00
Chairs: Gunilla Karlsson Hedestam and Rick King
Oral Abstract Session 2
12:00 to 13:00
13:00 to 14:30
Oral Abstract Session 4
13:00 to 14:30
Oral Abstract Session 5
13:00 to 14:30
Oral Abstract Session 6
14:30 to 15:00
15:00 to 16:30
Chairs: Galit Alter and Karin Lore
Speakers: Marcus Altfeld, Alison Mahan, Daniel Zak, Bali Pulendran
Symposium 1
15:00 to 16:30
Chairs: Andreas Meyerhans and Hendrik Streeck
Speakers: David Masopust, Elias Haddad, Giuseppe Pantaleo, Shiv Pillai
Symposium 2
15:00 to 16:30
Chairs: Roger LeGrand and Jeffery Lifson
Speakers: David Watkins, Genoveffa Franchini, Louis Picker, Robin Shattock, Ronald Desrosiers
Symposium 3
16:30 to 16:45
16:45 to 17:30
16:45 to 17:30
16:45 to 17:30
17:30 to 19:00

Odd-numbered poster presentations will be presented in Poster Session 01.

08:30 to 10:00
Chairs: Nicole Bernard and Christian Brander
Speakers: Rupert Kaul, Philip Goulder, Penny Moore

08:30 - 09:00

10:00 to 10:30
10:30 to 12:00
Chairs: T. Hanke, D. Barouch
Speakers: G. Voss, T. Matano, A. Geall, H. Robinson
Symposium 4
10:30 to 12:00
Oral Abstract Session 7
10:30 to 12:00
Oral Abstract 8
12:00 to 13:00
13:00 to 14:30
Chairs: TBD, B. Walker
Speakers: A. Haase, J. Martinez-Picado, E. Arts, T. Allen
Symposium 5
13:00 to 14:30
Chairs: E. Yuste, D. Burton
Speakers: J. Binley, J. Mascola, W. Schief, L. Stamatatos
Symposium 6
13:00 to 14:30
Chairs: J. Sanchez, S. McCormack
Speakers: G. Gray, S. Hammer, P. Pitisuttithum, S. Buchbinder
Roundtable Discussion

 

Susan Buchbinder

San Francisco Department of Public Health, San Francisco, CA, USA

14:30 to 15:00
15:00 to 16:30
Chairs: R. Sekaly, F. Garcia
Speakers: JP. Routy, M. Stevenson, R. Geleziunas, M. Lederman
Symposium 7
15:00 to 16:30
Chairs: J. Blanco, Y. Levy
Speakers: J. Mullins,C. Brander, M. McCune, M. Roederer
Symposium 8
15:00 to 16:30
Chairs: T. Genesca, J. Brenchley
Speakers: T. Murooka, J.V. Garcia, T. Hope, H. Shin
Symposium 9
16:30 to 16:45
16:45 to 17:30
16:45 to 17:30
16:45 to 17:30
17:30 to 19:00

Even-numbered poster presentations will be presented in Poster Session 02.

08:30 to 10:00
08:30 to 10:00
Chairs: Brigitte Autran and George Pavlakis
Speakers: María José Alonso, Behazine Combadiere, Adrian Hill

08:30 - 09:00

10:00 to 10:30
10:30 to 13:00
Chairs: Mariano Esteban and Britta Wahren
Speakers: Tomas Hanke, Muhammad Bakari, Robert O'Connell, Georgia Tomaras, Glenda Gray, Peter Gilbert
Plenary 4

10:30 - 10:55

13:00 to 13:50
Chairs: J. Gatell, B. Clotet, C. Brander

13:00 – 13:20

13:50 to 15:00
Lunch on own
15:00 to 17:00